Forum Freerideextreme Strona Główna


Freerideextreme
FORUM TEAMU "FREERIDE EXTREME"
Odpowiedz do tematu
Zjazd o co w tym chodzi
matekozak



Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 63
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Nie każdy sportowiec, uprawiający downhill wie że swoje siniaki, poobijane nogi i częste złamania zawdzięcza Garemu Fischerowi i całej grupie zapaleńców którzy zapoczątkowali zjazd w kaliforni na zboczach Mont Tampalais. To właśnie tam, na początku lat 70 nieliczne grono rowerzystów postanowiło spróbować czegoś innego, zdecydowanie szybszego i ekstremalnego. W miarę upływu czasu zwykły rower był coraz bardziej przystosowywany do jazdy górskiej. Z czasem zmieniały się ramy, hamulce, koła, dodano amortyzatory. Zjazd stawał się coraz bardziej znaną odmianą jazdy górskiej. Rosła także liczba zapaleńców dla których "downhill" stawał się stylem życia.



Jeszcze parę lat temu do jazdy górskiej służyły żałosne rowerki z przednim amorkiem, które nie przetrzymałyby paru wysokich skoków. Dziś "downhillowy" rower to cud techniki, wraz z amortyzatorami o skoku koło 20 cm, niezniszczalną ramą, specjalnymi przerzutkami i masą pozostałego sprzętu, sprawiającymi że przejazd 2 km w 5 minut staje się największą dawką adrenaliny. W downhillu nie ma miejsca dla mięczaków, natomiast ludzie którzy go uprawiają muszą mieć zdrowo narypane - uwaga, warunek nr.1. Tutaj liczą się silne mięśnie i mocna psycha, bez nich nie masz co robić na trasie - warunek nr.2 - i warunek nr.3 - dwa powyższe plus miłość do tego sportu Wink Tylko to może cię uczynić prawdziwym downhillowcem.

No dobrze, wiemy nieco o rowerach i wymaganiach w stosunku do zawodników ale gdzie właściwie jeździć ? Rower do zjazdu jest tak przystosowany, że nie nadaje się do jazdy pod górę, a nawet po prostym terenie. Decyduje o tym przede wszystkim waga, geometria ramy i amortyzacja. Zwykle aby potrenować trzeba skorzystać z wyciągów, które umożliwiają wjazd wraz z rowerem. Całe szczęście w Polsce (zwłaszcza południe) nie ma z tym kłopotu.

W Polsce zainteresowanie downhillem rośnie z roku na rok. W roku 1999 został wpisany na oficjalną listę dyscyplin kolarskich (obok pokrewnego Dual Slalomu), a stworzenie odpowiednich przepisów pozwoliło na rozegranie pierwszych w historii Mistrzostw Polski W Szklarskiej Porębi. Mistrzem Polski został Szymon Syrziste z Zakopanego. Mimo iż downhill, tak jak zwolenników ma także swoich przeciwników, to po atmosferze panującej na zawodach w zjeździe można się przekonać że przyszłe lata to rozkwit tego wspaniałego sportu.


Coś dla zachęty



No dobrze. Zacznijmy tak... Jesteś młody, nie masz nic do stracenia, pociąga cię ryzyko i masz zamiar zrobić coś naprawdę szalonego. Do głowy przychodzą ci na pewno tysiące pomysłów, jak np; bungie, wspinaczka, deskorolka, może wizyta w domu publicznym Smile, ale tak naprawdę nie tego szukasz. Masz ochotę się wyżyć, poczuć całkowicie wolnym i przeżyć naprawdę dużą przygodę - cały czas masz świadomość że czegoś nie spróbowałeś. Niewątpliwie szukasz silnych wrażeń, co może ci zaoferować tylko downhill. Co to takiego? Z czym się to je? A więc downhill, po polsku "zjazd" polega na zjechaniu z góry na rowerze w jak najkrótszym czasie. Nie chodzi tu oczywiście o zwykłą maszynę a o prawdziwy rower wyczynowy, który w każdym swoim najmniejszym szczególe podporządkowany jest demonowi szybkości.

Pędzisz lasem z prędkością 80 km/h. Liczysz się tylko ty i droga - i nic więcej. Przejazd 2km lasem, cały czas z góry w 5 minut na pewno przysporzy ci wrażeń jakich nigdy dotąd nie przeżyłeś. Niestety nie wszyscy tak potrafią. Wielu wymięka ponieważ po prostu obawiaja się kontuzji. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że tylko się im zdaje. Powiedzmy że stoisz przed 10 metrową stromizną i rower aż się prosi o zajebiście szybki zjazd ale ty nie możesz. Jest tylko jedna rada - zjechać i nie patrzyć co się stanie. Jeśli się uda zaraz po zjechaniu poczujesz super uczucie które będzie ci kazać spróbować jeszcze raz. Nagle uświadomisz sobie że jesteś dobry ale co by było gdybyś przejechał ten sam kawałek jeszcze szybciej? - na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam.
Czy jesteś zainteresowany? Chyba tak. No dobrze a rower - tu często pojawia się problem. Do downhillu potrzebne są specjalne maszyny z przednią i tylną amortyzacją, specjalnymi oponami, hamulcami tarczowymi, sztywnymi obręczami, wytrzymałą ramą i resztą osprzętu. I tutaj tkwi największy problem - kasa. Nie każdego stać na maszynę wartą co najmniej 15 000 zł. No i szczerze mówiąc nie tylko na takiej trzeba zjeżdżać aby poczuć dawkę adrenaliny. Wystarczy ci już rowerek z małą, sztywną ramą, amorkiem z przodu (min. 100 mm skoku), małymi - najlepiej 26 calowymi kołami, V-kami i jedziemy. Aha. i ochraniacze oczywiście.
To już wszystko. Teraz musisz tylko wynudzić starych o trochę gotówki, iść do najbliższego sklepu no i do zobaczenia na trasie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Fujibiker



Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: DBWC CITY :P

Wszystko pięknie ąłdnie wytłumaczone fajnei ze to znalazłeś na necie już to czytałem ale spoko ze to wrzuciłeś na forum bo faktycznie kilka osób napawde nie wie komu Dh zawdzięczają Razz


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Zjazd o co w tym chodzi
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu